Bursa’yı Tanıyor muyuz?

Dört bir tarafı cennet vatanımızda; gezilip görülecek, tecrübe edilecek o kadar yer var ki… Doğaseverler, tarihin derinliklerinde yolculuk etmek isteyenler, yeşilin, mavinin tüm tonlarına yakından şahit olmayı dileyenler ve daha niceleri. Birçok vatandaşımızın dünyaya açılarak, ufuklarını genişletmeyi planladıkları bilinen bir gerçek. Peki, ülkemizi ne kadar tanıyoruz? Gelin şimdi güzel şehrimiz Bursa’yı yakın merceğe alalım.

Çağlar içinde tarihin doğayı kucaklayarak, birbirine karıştığı; Dünyanın yaşanabilir şehir listesinde 28., Türkiye’de ise ilk sırada olan güzel şehir Bursa. Uludağ, Aynalı Göl, Ulu Camii, Irgandı Köprüsü, Yeşil Türbe, Kaleiçi Osmanlı yapıları ve enfes müzeler…

Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bursa dendiği zaman birçoğumuzun aklına ilk olarak Uludağ gelir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olma özelliğini taşıyan ve ülkemizin doğa sporları merkezine dönüşmüş söz konusu alan; 1961 senesinde Milli Park olmuştur. Antik çağ devrinde Olympos ismi, Türklerin fethiyle birlikte Keşiş Dağı şeklinde değiştirilmiştir. 1925’te Osman Şevki Bey önerisiyle, bugünkü adı olan Uludağ kullanılmaya başlamıştır.

Dağın zirvesinin bitimi, 7 adet buzul gölü bünyesinde barındırır. Buzul Çağ sonlarına doğru buzulların erimesiyle meydana gelen bu göllerden en bilineni; yoğun şekilde aldığı güneş ışınlarıyla parlayan ve görenleri kendine hayran bırakan Aynalı Göldür. İsmini parlak görünümünden alan göl, at nalı şeklindedir.

Yerleşik düzenin ilk zamanlarının en iyi yansıması olarak kabul gören, geçmişi MÖ 6350 senelerine uzanan; Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi, tarih severler için bulunmaz bir mekândır.

UNESCO’nun 2014 senesinde Dünya Mirası olarak tescillediği ve Osmanlı devrinin konut özelliklerini günümüze kadar taşıyan Cumalıkızık köyü, adını Uludağ’ın dik etekleriyle vadiler arasına sıkışmasından almıştır.

Niğbolu Zaferi ardından Yıldırım Beyazıt’ın talimatıyla 1396 senesinde yapımına başlanan ve 1399-1400 senelerinde tamamlanan Ulu Camii, Bursa Atatürk Caddesi mevkiinde bulunur. 20 kubbesiyle camii; Osmanlının çok kubbeye sahip camileri arasında en anıtsal ve büyük olma özelliklerini taşımaktadır.

Dünyada benzeri yalnızca 4 tane olan Irgandı Köprüsü, Muradiye Külliyeleri, Yeşil Türbe, Kaleiçi Osmanlı Yapıları ve şehrin dört bir tarafında bulunan müzeler de; Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.