Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), haftalık hava tahmini raporunu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, önümüzdeki günlerde 19 il için sarı kodlu uyarılar geçerli olacak. Batı kesimlerde hava sıcaklığında bir düşüş gözlemlenecek. Ayrıca, iç kesimlerde yoğun sağanak yağışlar ve gök gürültülü fırtınalar beklenirken, batı bölgelerinde ise şiddetli sağanaklar yaşanması muhtemel.

Türkiye'yi Bekleyen yağmur gösterisi

Yağışlı Bir Gün: Türkiye'nin Hava Durumu Değişiyor

MGM'nin son raporu, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. İç kesimlerde etkili olması beklenen kuvvetli yağışlar, su baskınlarına ve taşkınlara yol açabilecek potansiyele sahip. Benzer şekilde, batı kesimlerde beklenen çok kuvvetli yağışlar da yerel sel riskini artırabilir.

Fırtına Öncesi Sessizlik: Türkiye'nin Doğa Harikası Gösterisi

Bu durumlar göz önüne alındığında, halkın tedbirli olması ve meteorolojik uyarılara dikkat etmesi önem taşıyor. Seyahat planlarını revize etmek, dışarıda gereksiz yere bulunmamak ve gerekli tedbirleri almak, olası olumsuz hava koşullarına karşı önlem almak için önemli adımlar arasında yer alıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporuna göre, Türkiye genelinde hava parçalı bulutlu ve yer yer çok bulutlu olacak. Marmara'nın kuzeyi, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in bazı bölgeleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli ve Muğla çevresinde yerel olarak sağanak yağışlar ve gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu (Eskişehir ve Karaman hariç), Orta Karadeniz, Kastamonu, Karabük, Muğla ve Afyonkarahisar çevreleri ile Denizli'nin doğusu, Adana'nın ve Mersin'in kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli yağışlar olabilir.

Hava sıcaklığı bakımından, batı kesimlerde mevsim normallerinin altında seyrederken doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar genellikle kuzeyden esecek, zamanla Akdeniz ve doğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek. Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda ise güney yönlerden kuvvetli rüzgarlar (50-70 km/saat) bekleniyor.

Karabük'te Yağmur felaketi: Sular altında kalan şehir Karabük'te Yağmur felaketi: Sular altında kalan şehir

Şehir bazında hava durumu tahminlerine göre:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanaklarla gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Yağışların yer yer kuvvetli olabileceği tahmin ediliyor. En yüksek sıcaklık 20 derece olacak.

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar hafif yerel sağanaklar bekleniyor. En yüksek sıcaklık 21 derece olacak.

İzmir: Parçalı bulutlu hava bekleniyor. En yüksek sıcaklık 27 derece olacak.

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanaklarla gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Kuzey ve batı kesimlerinde yağışlar yer yer kuvvetli olabilir. En yüksek sıcaklık 27 derece olacak.

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yerel sağanaklarla gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. İç kesimlerinde yağışlar yer yer kuvvetli olabilir. En yüksek sıcaklık 26 derece olacak.

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanaklarla gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Akşam saatlerinden itibaren yağışlar yer yer kuvvetli olabilir. En yüksek sıcaklık 20 derece olacak.

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanaklarla gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. En yüksek sıcaklık 20 derece olacak.

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yerel sağanaklarla gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. En yüksek sıcaklık 22 derece olacak.

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor. En yüksek sıcaklık 35 derece olacak.

Editör: Kadir KURTAY