14 yıldır yaptığımız ‘Yerinden al, yerine bırak’ uygulamasında olduğu gibi koronavirüs tedbirle kapsamında da harekete geçtiklerini söyleyen Avek Genel Müdürü Yazıcı, “Servise gelen müşteri araçları için araç kabul alanında Sağlık Bakanlığı onaylı Kleentech ürünü olan Nano Gümüş Antibakteriyel temizlik uygulaması yapılıp sonrasında tek kullanımlık koruma örtüleri serilmektedir” dedi.

Fırat İpek

Ülkeler, toplumlar ve şirketler büyük bir insanlık sınavından geçiyor. Bin yanda insan sağlığı, bir yanda ekonomi. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını her kesimden insanın ve her şirketin hızlı ve doğru karar alması gerektiğini gösterdi. İnsan sağlığını hiçe saymadan üretime ve hizmete devam eden ülkeler ve şirketler günü sonunda kazanacaklar. Fakat koronavirüs salgını devam ederken özellikle hizmet sektöründe gerekli tedbirleri alıp, kazancı az da olsa müşterilerinin mağdur olmamalarını sağlayan şirketler bugün de kazanıyor.

İnsanların ihtiyaçlarını karşılayan sektörlerden biri de servis ve bakım hizmetleri sunan şirketler. Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart tarihinden itibaren, hızlıca reaksiyon gösteren servis ve bakım hizmetleri şirketleri, personelinin ve müşterisinin sağlığına yönelik uyguladığı tedbirlerle hem müşterisini mağdur etmedi hem de çarkını döndermeye çalıştı.

ENİNE BOYUNA KONUŞTUK

Servise gelmek isteyen müşterisinin araçlarını verilen lokasyondan alıp, bakımdan sonra yine müşterisinin istediği lokasyoa bırakan şirketlerden tutun da, aracı alırken de teslim ederken de ücretsiz dezenfekte eden şirketlere kadar sosyal mesafe kuralına uyarak çalışan şirketlerde var.

Müşterisinin kesintisiz hizmete ulaşmasını sağlayan ve personelinin sağlığına en yüksek seviyede dikkat ederek servis ve bakıma devam eden şirketlerin nasıl önlem aldıklarını, hangi hizmetleri sunduklarını ve dijitalleşme ilgili merak edilenlerle alakalı Avek Otomotiv Genel Müdürü Engin Yazıcı ile enine boyuna konuştuk.

Tabi konuşma sağlığımız için evden ve ofisten oldu.

Evet sizleri Engin Yazıcı ile gerçekleştirdiğimiz mülakat’la başbaşı bırakıyoruz.

GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİ ALDIK

1- Koronavirüsten korunmak için servis hizmetlerinde nasıl önlem aldınız?

Çalışma arkadaşlarımız ve müşterilerimizin bu süreçten etkilenmemeleri için Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı ve distribütörümüz Doğuş Otomotiv’in güncel tedbir ve tavsiyelerine uyarak mümkün olduğu kadar temas alanlarını azaltmaya çalışmaktayız.

Bu tedbirler şöyle sıralıyabiliriz:

– Kişiler ve çalışma alanları arasına sosyal mesafe oluşturmanın yanı sıra personellerimiz için kısa çalışma programını devreye aldık.

– Tüm çalışma alanları, showroomlar, atölyeler, müşteri bekleme alanları, personel servisleri, yemekhane ve personel odalarına günlük olarak dezanfeksiyon işlemi uygulanmaktadır.

– Tesis girişlerinde içeri alınan tüm misafirlerimiz ve personellerimize düzenli olarak ateş ölçüm kontrolü uygulanmaktadır.

– Tüm personellerimize kişisel koruyucu donanımı olan maske, eldiven ve dezenfektanlar günlük olarak veriliyor. Müşteri ile temas halinde bulunan personellerimize de ayrıca siperlikli koruyucu maske verilmiştir.

– İş Yeri Hekimi ve İş Sağlığı Güvenliği ekipleri tarafından Koronavirüs Salgını ve bulaşıcılığı ile ilgili bilgilendirme afişleri birçok noktaya asılmış, çalışanlara gerekli eğitimler verilmiş, bilgilendirme mailleri gönderilmiştir.

– Salgını önleyici tedbirler kapsamında ilk günden itibaren müşteri bekleme alanlarındaki kafeteryamızı geçici süre ile ikram hizmetini durdurmuş bulunmaktayız. – Personellerimiz için ise yemekhanemizde oturma düzeni sosyal mesafe önlemleri kapsamında yeniden düzenlenmiş, paket yemek servisine geçilmiş, su sebilleri kaldırılarak çalışma alanlarında kolay ulaşılabilir paket su uygulaması başlamıştır.

BEDELSİZ ‘YERİNDEN ALIM, YERİNE TESLİM’ HİZMETİ

2- Bazı firmalar ‘kapıdan al – kapıya teslim’ uygulamasına gitti. Müşteri mağduriyetini gidermek için yaptığınız uygulamalar nelerdir?

Avek Otomotiv olarak yaklaşık 14 yıldır uygulamış olduğumuz “Yerinden Alım, Yerine Teslim” hizmetimizi bu süreçte müşterilerimize bedelsiz olarak sağlamaktayız. Ayrıca araçları teslim almaya maske ve eldivenli bir şekilde giden valelerimiz tek kullanımlık koltuk, direksiyon ve vites kılıfı ile beraber tüm temas alanlarına antibakteriyel temizlik uyguluyor. Servis işlemi sonrasında, tüm işlemleri yapılan araçlar gibi tekrar antibakteriyel temizlik yapılarak aracın müşteriye teslimatını gerçekleştiriyoruz.

ÜCRETSİZ DEZENFEKTE

3- Servise gelen araçları bakımdan sonra dezenfekte ediyor musunuz?

Servise gelen müşteri araçları için araç kabul alanında Sağlık Bakanlığı onaylı Kleentech ürünü olan Nano Gümüş Antibakteriyel temizlik uygulaması yapılıp sonrasında tek kullanımlık koruma örtüleri serilmektedir. Servis işlemi biten araçlara işlem sonunda tekrar Nano Gümüş Antibakteriyel dezenfekte işlemi uygulanmaktadır. Yani Periyodik Bakım ve Kaporta Boya işlemleri için gelen tüm araçları kabul ve teslim ederken bu hizmeti bedelsiz olarak uygulamaktayız.

DİJİTALLEŞMENİN EN ÖNEMLİ FAYDASI ‘ZAMAN’

4- Otomotiv sektörü bugünleri en az hasarla atlatmak için hızlıca dijitalleşti. Servis bakım sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Günümüz dünyasında zamanın önemi oldukça büyük. Dolayısıyla dijitalleşmenin hayatımıza sağlamış olduğu en önemli faydanın zaman olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda otomotiv sektörünün de yakın zamanda bir çok değişim ile bu duruma ayak uyduracağını tahmin ediyoruz. Müşterilerimizin talep ve isteklerinin hızlı ve kaliteli çözüme ulaşacağı dijital platformların doğru kullanılması ve yaygınlaştırılması ile ilgili distribütörümüz Doğuş Otomotiv’in öncülüğünde bir takım çalışmalar yapacağız.

ESKİ GÜNLERE YENİ ALIŞKANLIKLARIMIZLA DÖNECEĞİZ

5- Genel olarak Koronavirüsün servis bakım sektörüne etkisi nedir?

Ülkemizle birlikte olsun, sektörel olsun otomotiv sektörü krizlerle zaman zaman karşılaşıyor. Her kriz sonrasında, bekleyen talep dolayısıyla yükselen bir hareketlenme yaşanıyor. İçinde bulunduğumuz durumun ortadan kalkması ile eski günlere yeni alışkanlıklarımız ile döneceğiz.

Şu anda devletin sağladığı teşvikler ve kendi finansallarıyla yaşamını devam ettirebilen firmaların, süreç sonunda yeni dünyaya hızlı bir şekilde adapte olup, tırmanışa geçeceğini düşünüyoruz.